Důležité termíny

Termíny podání přihlášek na střední školy

31. říjen 2012 - ředitelé středních škol s obory vzdělávání, kde je vyžadována talentová přijímací zkouška zveřejní kritéria přijímacího řízení

30. listopad 2012 - podání přihlášek do oborů s talentovou přijímací zkouškou

30. leden 2013 - ředitelé středních škol zveřejní termíny přijímacích zkoušek a kritéria přijímacího řízení

30. leden 2013 - odevzdání přihlášek ke studiu ke kontrole kariérovému poradci na základní škole

15. březen 2013 - podání dvou přihlášek do denní formy vzdělávání na střední školy (zařizují rodiče nebo zákonní zástupci žáka) platí i pro žáky pátých nebo sedmých ročníků základních škol podávajících přihlášky na víceletá gymnázia

Termín prvního kola přijímacích zkoušek

22. duben až 30. duben 2013 (pracovní dny) - první kolo přijímacího řízení přijímacích zkoušek ve středních školách (týká se i nižšího stupně víceletých gymnázií); ředitelé středních škol si budou sami stanovovat, který den udělají přijímací zkoušky

Výsledky přijímacích zkoušek

Rozhodnutí o přijetí nebo nepřijetí oznámí ředitel střední školy – je tedy nutno sledovat webové stránky středních škol nebo jejich vývěsní tabule.

Svůj úmysl vzdělávat se v dané střední škole potvrdí uchazeč nebo zákonný zástupce nezletilého uchazeče odevzdáním zápisového lístku řediteli školy, který rozhodl o jeho přijetí ke vzdělávání, a to nejpozději do 10 pracovních dnů ode dne oznámení rozhodnutí.

Zápisový lístek se také považuje za včas odevzdaný, pokud byl v této lhůtě předán k přepravě provozovateli poštovních služeb.

Zápisový lístek může uchazeč uplatnit jen jednou; to neplatí v případě, že uchazeč chce uplatnit zápisový lístek na škole, kde byl přijat na základě odvolání.

Druhé kolo přijímacího řízení

Školský zákon přímo stanoví, že ředitel školy může po ukončení prvního kola přijímacího řízení vyhlásit další kola přijímacího řízení k naplnění předpokládaného stavu žáků.

Odvolání

Na veřejných středních školách se lze odvolat do tří dnů od doručení rozhodnutí o nepřijetí.

Právo na odvolání proti rozhodnutí o nepřijetí na jinou než veřejnou střední školu je plně v kompetenci ředitele této školy.

O výsledku odvolacího řízení rozhodne krajský úřad, který má toto v kompetenci. Rozhodnutí musí oznámit nejpozději do třiceti dnů. Ve zvláštních případech může krajský úřad tuto dobu prodloužit, je však nutné toto vždy oznámit. Odvolání podávají rodiče uchazeče.