autor:Mgr. Marie Nebolová   |   datum: 16.05.2014

Osvětim, Wieliczka

9. května se někteří žáci z mé třídy zúčastnili zájezdu do koncetračního tábora Osvětim. Během cesty k našim polským sousedům jsme navštívili i další památku Unesca - solné doly Wieliczka.

Do Osvětimi jsme přijeli po osmé hodině ranní. Z Bystřice jsme ale vyjížděli již ve 2:00h.

Nejdříve se žáci seznámili s koncentračním táborem Birkenau I, který původně sloužil jako kasárny. Zde měli vězni alespoň zděné domy. Podmínky k životu zde ale nebyly téměř žádné.

V domech jsme zlédli fotografie umučených vězňů, vyhledala jsem si československé židy (dívky a ženy na fotografii). Vitríny ukrývaly tisíce osobních věcí zavražděných židů.

Nejvíce na nás zapůsobily plynové komory a spalovací pece.

V rámci prohlídky jsme navštívili i koncentrační tábor Birkenau II.

Zde byly podmínky k životu podstatně horší než v Birkenau I. Domy připomínají dřevěné kravíny, mnoho lidí po příjezdu okamžitě "končilo" v plynové komoře.

V druhé části zájezdu směřovaly naše kroky do solného dolu Wieliczka. Bohužel focení bylo zpoplatněno, fotografie je až z konce prohlídky. Zájezd se vydařil a doufám, že všichni účastníci byli s celou akcí spokojeni.