IKT

Informační a komunikační technologie

• Seznam pomůcek do informačních a komunikačních technologií (6. a 7. ročník):
      - vlastní e-mailová schránka do které si každý žák bude ukládat odkazy na doporučené webové stránky
    - univerzální cvičný sešit č. 544

Program Malování

Každý z nás má nějaké sny – letět na Měsíc, být na chvíli motýlem, mít svého dvojníka, stát se princeznou… Šesťáci si některé ze svých snů trošku splnili v hodinách předmětu informační a komunikační technologie. I když jenom na fotografii. V jedné z hodin jsme vyrazili do přírody a pořídili školním fotoaparátem několik fotek. Pak už jsme v učebně mohli pustit fantazii z řetězu. V programu Malování se žáci měnili v princezny, čerty, gangstery…. Některé z nich by ani vlastní rodiče nepoznali.

Svoji představu o životě v mořských hlubinách se pokusili vyjádřit šesťáci. Úkolem bylo procvičit si práci s nástroji programu: štětec, plechovka, kopírování, přesun, guma…. Malování na počítači není úplně jednoduché, přesto mořské ryby, korýši, rostliny, mořské panny, ponorky nebo dokonce i boje o potravu jsou u většiny žáků skutečně povedené.

Pamatujete si, když jste byli malí a stavěli z kostek všelijaké stavby? My jsme si tuto činnost připomněli v hodině IKT. Ve srovnávací práci dostali šesťáci za úkol vytvořit ze zadaných tvarů libovolnou stavbu. Nestavěli jsme ale z klasických dřevěných kostek. My jsme využili program Malování. Někteří žáci jsou skutečně šikovní a jejich stavbičky jsou zdařilé. Při práci si procvičili malování tvarů, kopírování, přesouvání, nástroje štětec, sprej atd.

Program Zoner Callisto

Práce s grafickými programy vyžaduje nejen šikovnost, ale také trpělivost - propracovat vše do detailů, aby byl výsledek co nejlepší. V učebním plánu IKT pro sedmé ročníky je mimo jiné tvorba vektorových obrázků. My jsme je tvořili pomocí dvou programů – Inkscape a Zoner Callisto. Ve druhém zmiňovaném byly vytvořeny i následující obrázky – pohled z okna. Žáci kromě základní znalosti nástrojů tohoto programu prokázali i dovednost vyhledat na internetu vhodný obrázek, uložit ho a využít při další práci.

Microsoft Office Word

Téměř celé 1. pololetí se šesťáci seznamovali s programem Microsoft Office Word. Znalost textového editoru mohou využít později v mnoha jiných předmětech - při zpracování referátů, projektů, aktualit...