Český jazyk a literatura

• Český jazyk navazuje logicky na výuku českého jazyka na 1.stupni.
  • Snahou učitelů českého jazyka 2.stupně je naučit žáky komunikaci, dobrému, kultivovanému a spisovnému projevu, jazykovému citu a bezchybnému písemnému projevu.
  • V oblasti literatury seznamujeme žáky s obecnou charakteristikou literatury, se strukturou literárního díla, s literárními druhy a žánry a hlavně s vývojem literatury v rámci českých i světových dějin.
  • Ve slohu učíme děti hlavně komunikovat prostřednictvím vyprávění, popisu, charakteristiky, životopisu. Díky těmto tématům poznávají lépe svou rodinu, přátele, svět kolem sebe i sami sebe.
  • Cílem českého jazyka je naučit žáka uvědomit si význam mateřského jazyka, jeho specifičnosti i odlišnosti ve srovnání s cizími jazyky. Žák si díky studiu českého jazyka uvědomuje souvislosti s širšími vzdělávacími oblastmi, umí vyhledávat informace, řešit různé problémy samostatně i ve skupinách, učí se toleranci k jinému názoru. Umí argumentovat a neagresivně prosazovat svůj názor, vytváří si reálný obraz o sobě. Dokáže kultivovaně, výstižně a bezchybně v psané formě formulovat své myšlenky a vědomosti.
  • Pří výuce žáci využívají práci s počítačem, s interaktivní tabulí, k dispozici mají množství učebních pomůcek (pracovní sešity, slovníky, CD, DVD).
  •  Sešity pro ČJ

6. a 7. ročník:

544 - Mluvnice a sloh

- Cvičný sešit

524 - Domácí úkoly

- Literatura

- Diktáty a jazykové rozbory

8. a 9. ročník:

544 - Mluvnice a sloh

- Cvičný sešit

- Literatura

524 - Domácí úkoly

- Diktáty a jazykové rozbory

V 6. ročníku si založí na celé 4 roky sešit 424 – Slohové práce.

V každém ročníku nabízíme pracovní sešit k učebnici Čj za 79,- Kč (zajistí vyučující na začátku školního roku).

Domácí úkoly z Čj jsou zadávány pravidelně jednou týdně  (od října do května – viz. zápis v ŽK).

• 6.A, 7.A, 7.B, 8.A, 8.B z pondělí na úterý
    6.B ze středy na pondělí