Anketa

Nejraději mám výlety
pěšky. 14%
na kole. 29%
vlakem. 8%
autobusem. 5%
autem. 10%
lodí. 34%
Celkem hlasovalo: 222

Svátek má:

autor: Miloslav Sobotka   |   datum: 09.12.2009  |   o stránku zpět

Přijímací řízení na střední školy

Přijímací řízení na střední školy ve školním roce 2009 – 2010, jak uspět při výběru povolání

1. Na základní škole se žák snaží studovat s nejlépe osobně možným prospěchem. Zapojovat se do školních soutěží a olympiád, protože jsou dobrou přípravou na přijímací zkoušky a výborné umístění v nich se do přijímacího řízení započítává, uvádí se ve výstupním hodnocení.
2. Rozvíjet své záliby a zájmové aktivity.
3. Průběžně o budoucím povolání hovořit s rodiči, učiteli a s kariérním poradcem.
4. Navštívit se školou nebo s rodiči Festival vzdělávání ve Ždáře n. S., kde se prezentují jednotlivé školy a učiliště (nejen) z našeho regionu. Podobné výstavy se konají i jinde.
5. Sledovat školní web a nástěnku na mezipatře (mezi 1. a 2. patrem) - aktuální nabídky škol a akce - Dny otevřených dveří středních škol a učilišť.
6. Doma nebo ve škole na počítači absolvovat program pro určení osobní charakteristiky předpokladů pro studium a učební obory (www.gwo.cz - Průvodce světem povolání) – Dotazník zájmů (www.occupationsguide.cz/cz/test/test.aspx) a Dotazník dovedností (www.occupationsguide.cz/cz/dovedno/dovedno.aspx).
7. Velmi brzo (ještě v prosinci 2009, případně v lednu 2010) proběhne také testování v hodinách občanské výchovy v 9. roč. a v hodinách výchovy k občanství v 6. až 8. ročníku. Žáci dostanou přístupové kódy a mohou si test znovu zopakovat i doma (na počítači s přístupem k internetu). Jedná se o „Test volby povolání“ – viz www.proskoly.cz/.
8. Informovat se o nabídce studijních a učebních oborů, např. na www.atlasskolstvi.cz nebo na www.infoabsolvent.cz. Další odkazy – viz www.vychova-vzdelavani.cz/internetove-zdroje/
9. Zajímat se o:
možnosti uplatnění po absolvování vybrané školy: www.nuov.cz/uploads/Vzdelavani_a_TP/Uplatneni_2008_komplet_s_obalkou.pdf,
nezaměstnanost absolventů škol:
www.infoabsolvent.cz/TematickyKatalog/SStranka.aspx?CiloveSkupiny=3&KodStranky=5.1.04
struktura nezaměstnaných absolventů z hlediska profesní skladby:
www.infoabsolvent.cz/TematickyKatalog/SStranka.aspx?CiloveSkupiny=3&KodStranky=5.1.06
Při výběru budoucího povolání brát v potaz požadavky zaměstnavatelů, jejich požadavky na klíčové kompetence budoucích zaměstnanců (komunikační schopnosti (ústní a písemný projev), čtení a porozumění pracovním instrukcím, zběhlost v cizích jazycích, práce s čísly při pracovním uplatnění, schopnost rozhodovat se, schopnost řešit problém, nést zodpovědnost, adaptabilita a flexibilita, schopnost týmové práce, schopnost vést, ochota učit se, zběhlost v používání výpočetní techniky, zběhlost v zacházení s informacemi, dále viz: www.nuov.cz/uploads/Vzdelavani_a_TP/Potreby_zamestnavatelu_souhrn.pdf
10. Při výběru školy nebo učiliště přihlížet k dosaženému prospěchu v 8. ročníku a v 1. pololetí 9. ročníku.
11. V průběhu 1. pololetí závěrečného roku školní docházky se podávají přihlášky na školy s talentovými zkouškami; do 30. listopadu musí být přihláška na příslušné střední škole. Talentové zkoušky do oborů vzdělání s talentovou zkouškou se konají v lednu 2010 v termínu stanoveném ředitelem školy. Uchazeč, který nebyl přijat ke vzdělávání v konzervatoři nebo do oborů vzdělání s talentovou zkouškou, má možnost podat v březnu přihlášku do oborů vzdělávání podle § 60 školského zákona a účastnit se přijímacího řízení do prvního ročníku vzdělávání ve střední škole.
12. Pro přijímání ke vzdělávání ve středních školách a konzervatořích došlo ke změnám na základě nově přijatého zákona č.561/2004 Sb. Dále platí, že pro školní rok 2010/2011 se ke studiu ve středních školách pro prvé kolo přijímacího řízení podávají 3 přihlášky (§ 60 školského zákona).
13. Tyto tři tiskopisy přihlášek dostanou žáci současně s pololetním vysvědčením, žáci je budou průběžně během února odevzdávat kariérovému poradci, který je překontroluje, zařídí jejich potvrzení ředitelem naší školy a bez průtahů je vrátí žákům. Třídní učitel žákům předá ještě výstupní hodnocení; originál si nechá žák, kopie výstupního hodnocení připojí k přihláškám. K přihláškám lze připojit dále doklady, které svědčí o žákových schopnostech a dovednostech, jako jsou např. diplomy. Žáci se specifickými vývojovými poruchami učení (dyslexie apod.) přiloží ve svém vlastním zájmu doporučení pedagogicko-psychologické poradny (na jehož základě upraví střední škola přijímací zkoušku a k poruše přihlíží také ve vlastním průběhu studia).
14. Přihláška ke studiu na středních školách a středních odborných učilištích (SOU) se podává do 15. března 2010. Dle požadavků škol a SOU musí být na přihlášce doporučení pediatra (dětského lékaře). Žáci se změněnou pracovní schopností připojí k přihlášce doklad o změněné pracovní schopnosti (ZPS); (Poznámka: nově se používá termín OZP - osoba zdravotně postižená). Žáci mohou k přihlášce připojit doklady svědčící o jejich schopnostech, vědomostech a zájmech (např. diplomy a potvrzení z naukových soutěží a olympiád, ze sportovních soutěží, z uměleckých soutěží apod.). Termín přijímacích zkoušek na střední školy a učiliště je ve školním roce 2009/2010 stanoven na 22. 4. – 7. 5. 2010.
15. Proti rozhodnutí ředitele střední školy nebo učiliště o nepřijetí ke studiu může žák nebo jeho zákonný zástupce podat do 3 dnů ode dne doručení rozhodnutí odvolání (odvolání se adresuje na ředitele střední školy nebo učiliště).
16. Důležité: Žáci obdrží proti podpisu tzv. zápisový lístek, který musí do pěti dnů od přijetí odeslat na střední školu, na kterou byli přijati. Pokud by zápisový lístek v tomto termínu neodeslali, střední škola nabídne jejich místo jinému uchazeči. Poznámka: Tento zápisový lístek je možné si jednou vyžádat zpět a poslat na jinou střední školu.

Odvolání by mělo obsahovat:
• jméno a příjmení žáka, datum a místo narození
• kód a název učebního nebo studijního oboru
• důvod nepřijetí uvedený ředitelem střední školy
• důvody odvolání
• jméno a adresu bydliště zákonného zástupce žáka
• datum a podpis zákonného zástupce žáka

 

Naše momentky

další zobraz stiskem klávesy F5

všechny momentky


In-počasí